04
Implantologia
Prawdziwym przełomem w stomatologii okazały się implanty. Są to wszczepy imitujące naturalny korzeń zęba.
Klinika stomatologiczna MAT-DENT oferuje Państwu możliwość uzupełnienia zarówno pojedynczych braków zębowych, wynikających na przykład z braku zawiązka, jak również całości uzębienia, w oparciu o protezy overdenture (protezy osadzane na filarach ze wszczepów).
Dzięki zaawansowanym i bezbolesnym zabiegom, wykonywanym w fachowy sposób, będą Państwo na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem.
Implanty są wspaniałą alternatywą dla klasycznych mostów i znajdują zastosowanie przy uzupełnianiu braków skrzydłowych. Przywracają wygląd i funkcję naturalnych zębów. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami protetycznymi minimalizują zanik kości i nie wymagają szlifowania zdrowych zębów. Założenie implantu to proces składający się z części chirurgicznej i protetycznej.
Poniżej możecie Państwo zapoznać się z etapami leczenia:
1. Wizyta
Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego: wykonanie aktualnego, pantomograficznego zdjęcia rtg; usunięcie kamienia nazębnego i osadu, wyleczenie próchnicy, usunięcie zębów kwalifikujących się do usunięcia..
Szczegółowe zaplanowanie przebiegu i kosztu leczenia. W sytuacji gdy kość szczęki, żuchwy uległa zanikowi i nie ma w niej wystarczającej ilości miejsca na wprowadzenie implantu, lekarz orzeka konieczność wykonania dodatkowego zabiegu poprzedzającego implantację – sterowanej regeneracji kości.
2. Część chirurgiczna – wprowadzenie implantów.
W razie konieczności implantacja poprzedzona jest zabiegiem odbudowy kości. Zakres leczenia, jak i jego przebieg planowane są podczas konsultacji specjalistycznej.
3. Odsłonięcie implantu i założenie śrub gojących.
Ma miejsce po minimum 2 miesiącach od wprowadzenia implantów. Dokładny czas jest ustalany w zależności od uwarunkowań indywidualnych.
4. Część protetyczna – wykonanie koron porcelanowych.
Ma miejsce średnio 4-6 miesięcy po wprowadzeniu implantów. Jest to czas potrzebny na osiągnięcie stabilizacji implantu – integracji z kością. Istnieje możliwość wykonania tymczasowego uzupełnienia protetycznego (np. mostu mocowanego do sąsiednich zębów), które otrzymuje się po zabiegu wszczepienia implantów.
Wyprzedzając pewne Pytania z Państwa strony, impalnty wykonane są z tytanu ze względu na jego właściwości biokompatybilności, co oznacza, że jest on dobrze tolerowany przez organizm. Nie traktuje on implantu jako ciała obcego dlatego praktycznie 99,5% wszczepionych implantów kończy się sukcesem.
Implanty można założyć każdej dorosłej osobie, u której zakończył się proces dojrzewania i kości szczęki i żuchwy zostały ostatecznie ukształtowane, natomiast przeciwskazania może przedstawić dopiero lekarz podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej.
Trwałość implantów zależy w głównej mierze od samego pacjenta i jego stanu zdrowia, jak również od przestrzegania zaleceń i przestrzegania okresowych wizyt kontrolnych.
1. Brak pojedynczego zęba
- Most oparty na zębach. Oznacza to , że sąsiednie zęby muszą być oszlifowane, aby mogły stanowić podparcie dla mostu.
- Czasami w odcinku zębów bocznych możliwa tylko częściowa proteza jest jedynym możliwym rozwiązaniem.
- Korona porcelanowa oparta na implancie jest najlepszym rozwiązaniem.
2. Brak kilku sąsiadujących ze sobą zębów w odcinku bocznym szczęki.
- Uzupełnienie ruchome: proteza cząściowa utrzymywana na zębach za pomocą klamer.
- Uzupełnienie na pojedynczych implantach jest najbardziej eleganckim rozwiązaniem.
- Alternatywne rozwiązanie: most oparty na implantach.
3. Proteza całkowita.
- Proteza ciągle się przemieszcza. Może to powodować przewlekłe stany zapalne śluzówki.
- Proteza ruchoma ale bezpieczna: proteza całkowita utrzymana na belce opartej na 4 implantach w żuchwie.
- Trwałe bezpieczeństwo: most zamocowany na stałe na 6 implantach w szczęce.