Skontaktuj się z nami!

Gabinet Stomatologiczny Toszek

32 302 13 10

Gabinet Stomatologiczny Pyskowice

32 233 89 49

Higiena jamy ustnej u dziecka do 6 lat

Wielu Rodziców zastanawia się kiedy rozpocząć higienę jamy ustnej u dzieci. Nie ma nad czym się zastanawiać, ponieważ trzeba zrobić to jak najwcześniej. Im wcześniej zaczniemy uczyć dzieci właściwych przyzwyczajeń tym większa jest szansa na zdrowe zęby w przyszłości.

Często zapominamy o tym, że dzieci tak naprawdę rodzą się z zawiązkami wszystkich zębów. Początkowo są one przykryte dziąsłami, jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej już od wczesnego etapu życia dziecka. Na początku powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie przemywać jamę ustną gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą lub słabym naparem rumianku.

Poczynając od 2. roku życia  należy zacząć stosować pastę, która chroni przed próchnicą. Na szczoteczkę nakładamy niewielką ilość pasty i pilnujemy, aby po dokładnym umyciu zębów, dziecko wypluło wszystko z buzi. Zanim dziecko nauczy się płukać usta (ok. 3 roku życia), należy po każdym szczotkowaniu przecierać zęby zwilżonym wodą wacikiem.

Zanim dziecko skończy 3. rok życia, należy oduczyć je odruchu ssania kciuka czy smoczka,
aby nie przeszedł w nawyk, gdyż może to spowodować problemy z prawidłowym rozwojem jamy ustnej i zębów.

Między 3. a 5. rokiem życia należy odwiedzać stomatologa raz na pół roku, gdyż wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy czy nieprawidłowości zębowych, które można wówczas łatwiej wyeliminować.

Od 6. roku życia niezwykle ważnym momentem dla każdego dziecka jest wypadanie mleczaków i pojawianie się w ich miejscu zębów stałych. Warto odpowiednio wcześniej przygotować dziecko na zjawisko wypadania zębów mlecznych, aby nie czuło się ono zaniepokojone, gdy przyjdzie mu oddać pierwszy ząb „zębowej wróżce”.

Kiedy dziecku wyrosną już pierwsze ząbki mleczne, myj je 2 razy dziennie odpowiednią szczoteczką (mała główka z miękkim nylonowym włosiem) i pasta do zębów dla niemowląt (z małą zawartością fluoru). Traktuj te czynność jako zabawę.

Dziecko nie jest w stanie samodzielnie zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, dlatego aż do 8. – 9. roku życia rodzice powinni nadzorować czyszczenie i nitkowanie oraz dzieciom o tym przypominać.

No Comments Yet.

Leave a comment

Fear Itself Speech essay custom service click through the following www place | Advanced Trading Tools · Learn How to Trade Binære optioner handel click here now
visit their there essay genesis